Tamara Berdowska "Bezsenność"

Od 22 lutego do 12 marca 2020 roku zapraszamy do Olsztyńskiej Galerii Sztuki na wystawę jednaj z najważniejszych przedstawicielek współczesnej abstrakcji geometrycznej w Polsce Tamary Berdowskiej. Wystawa nosi tytuł „Bezsenność”. To co charakteryzuje twórczość Tamary Berdowskiej to doskonałość warsztatu i mistrzowskie wręcz operowanie niuansami kolorystycznymi. Tamara Berdowska maluje nie tylko obrazy, tworzy również reliefy i bardzo doceniane przez krytykę obiekty przestrzenne.                                   

„Mojej twórczości towarzyszy poczucie zbliżania się do doskonałości, bez możliwości jej dotknięcia i doświadczenia. Doskonałość jest jedynie przeczuciem, powodującym niemijającą tęsknotę, która będzie towarzyszyła do końca życia, dopóki istnieje świadomość.”                                                 

Tamara Berdowska urodziła się w Rzeszowie w 1962r. W latach 1985 - 1990 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Od 2000r. jest uczestniczką sympozjów organizowanych przez Bożenę Kowalską dla artystów posługujących się językiem geometrii w Chełmie, Orońsku a następnie w Radziejowicach. Otrzymała m.in. Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki (1991), Emilly Car College of Art and Design (1991 / Vancouver), Fundacji Pollock-Krasner (2000 / Nowy Jork), Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Bielsko-Białej (2012) oraz nagrody: Prof. Janiny Kraupe-Świderskiej (1997), Grand Prix „Sztuka dwóch czasów” Muzeum Narodowe w Gdańsku (1999), „Egeria 2000” Nagroda Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (2000), II Nagroda na Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych BWA w Bielsko – Białej (2014), Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza w Krakowie (2015). Prace Tamary Berdowskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum w Bochum, Galerii Studio w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Archidiecezji w Katowicach, Muzeum Okręgowego w Chełmie, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,  Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Mondriaanhuis, Muzeum w Amersfoort, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Museum Kulturspeicher Würzburg Sammlung Peter C. Ruppert oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.